Jak ochránit zahradu před mravenci a dalšími škůdci? Levná soda dokáže v zahradě téměř cokoliv a mravenců a dalších škůdců vás zbaví rychle

0
(0)

Tomáš , 31. 05. 2019

Takové zázraky dokáže levná soda v zahradě: Nasypte na půdu a zmizí plzáků, dejte ji k muškátem a budou překrásné! Snem každého zahrádkáře je mít dobrou úrodu, která vydrží čerstvá na dlouhou dobu. Snažíc se chránit úrodu před škůdci kupujeme hodně chemie, a děláme tak velkou chybu.

Jedlá soda

Jelikož jsou chemikálie nebezpečné, některé škodlivé látky se dostanou i do sklizně. Existuje však alternativa - použít lidové prostředky. Například jedlou sodu.
Soda se dá koupit v každém obchodě s potravinami. Rozsah jejího provádění je velmi široký: může pomoci v téměř každé situaci.

Hrozny

Začněme s hroznem. V našich končinách je poměrně populární a péče o něj je jednoduchá: na jaře ho stačí poorezávať, pozväzovať a dodat mu trochu výživy.
Ale je tu plíseň šedá, která ho často napadá. Právě zde pomůže soda.
Během zrání bobulí postříkejte révu tímto roztokem: rozpusťte 75 g sody v 10 litrech vody. Rostlinka se uzdraví a zvýší se obsah cukru v bobulích. Podobným způsobem můžete ošetřit ovocné stromy a bojovat proti listožravým housenkám.

Keře

Na ošetření keřů je třeba přidat pár dalších složek. Pro angrešt a rybíz je vhodnější toto řešení: 1 polévková lžíce sody, 1 tableta aspirinu, 1 lžička jakéhokoliv mycího prostředku nebo tekutého mýdla, 1 polévková lžíce rostlinného oleje, 4,5 litru vody.

Okurky

I okurkám přijde soda na pomoc. Často listy mladých okurek žloutnou a plody přestávají růst. Toto není předčasné vadnutí, ale znak nemoci. Připravte si roztok z 1 polévkové lžíce sody zředěné v 10 litrech vody a postříkejte ním okurky.

Zelí

Soda si poradí is proti padlí, která často útočí na zelí. Jednu lžičku sody rozpusťte v litru teplé vody a postříkejte rostlinu roztokem. Můžete to udělat i každé tři týdny jako prevenci, nebude to na škodu.
Pokud napadnou zelí housenky, posypeme zelné listy suchým práškem sody. Larvy okamžitě zmizí.
Existuje ještě jeden osvědčený způsob, kterým pomůžete zelí - kozlíkem. Do 3 litrů vody přidejte kapsli kozlíku lékařského a 1 polévková lžíce tekutého mýdla. Tímto roztokem postříkejte škůdců na zelí. Zahynou a nebudou dále bránit růstu zeleniny.
Měsíc před sklizní hlav na skladování musí zelí postříkat amoniakem. Připravte si roztok z láhve amoniaku (40 ml) zředěné v 5 litrovém kbelíku s vodou a přidejte několik polévkových lžic tekutého mýdla. Zpracovaná zelí se bude méně kazit a uskladněná vydrží déle.

Zelenina z vlastní zahrady je jistota, protože nikdy nevíme přesně, jak se zacházelo se zeleninou, která je na pultech v obchodech. Můžete si být jisti, že soda jim nikdy neublíží.

👍 Tento návod je užitečný