Začaly mi padat vlasy, byla jsem unavená a kila šla nahoru. Pak jsem zjistila něco, co mě nikdy nenapadlo.

0
(0)

Tomáš , 25. 08. 2021

Hormony hrají velice důležitou roli ve fungování našeho těla. Jedná se o látky, které se pohybují krevním oběhem a pomáhají orgánům a tkáním těla plnit jejich funkce. Rovnováha hormonů je nezbytná pro zdraví celého těla. Bohužel, zejména u žen to bývá často problém. Před hormonální nerovnováhou varuje hned několik příznaků.

Přibývání na váze

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, a přesto přibýváte na váze? Kila navíc mohou být jedním ze znaků hormonální nerovnováhy. Stresový hormon, kortizol, je vylučován nadledvinami. Pokud je jeho produkce zvýšená (ať už vlivem stresu nebo z nějakého jiného důvodu), dochází k nárůstu hmotnosti. Zvýšená produkce kortizolu totiž zvyšuje i množství inzulínu uvolněného do krevního oběhu a tím ovlivňuje hladinu cukru v krvi. To má zase za následek větší chuť k jídlu, častější pocit hladu a hromadění tuku v oblasti břicha.

Padání vlasů a silné pocení

V minulosti se za hlavního viníka nadměrného padání vlasů považoval hormon zvaný testosteron. Dnes už ale víme, že na vině je dihydrotestosteron, někdy označovaný jako DHT. Zcela zdravý muž produkuje jen malé množství tohoto hormonu, v ženském těle by se neměl nacházet vůbec. I velmi nízká hladina DHT v těle ženy způsobuje zvýšené vypadávání vlasů. U mužů stačí, aby se hladina DHT o něco zvýšila.

Dalším příznakem hormonální nerovnováhy je silné pocení. Ženy během menopauzy často pociťují návaly horka, které jsou výsledkem hormonálních změn. Pokud k nim ale dochází u mužů nebo u žen, které neprocházejí menopauzou, nejspíš za to může narušení produkce serotoninu. Časté je především noční pocení.

Chronická únava

Bolesti kloubů a nadměrná únava i přes dostatečný a kvalitní spánek jsou známkou toho, že je ve vašem těle nadbytek stresového hormonu kortizolu. Ten totiž drží tělo v neustálém stavu připravenosti na boj nebo na útěk v reakci na prožitý stres. Výsledkem je nejen neustálý pocit unavenosti, ale také bolesti celého těla.

V případě chronického stresu lidé často pociťují adrenální únavu, která je důsledkem právě vysokých hladin kortizolu. Pocit únavy ale může být způsobený i jiným hormonálním problémem – dochází k němu, když jsou hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu příliš vysoké. To pak odkazuje na stav zvaný hypotyreóza.

Chuť na sladké a špatná nálada

Intenzivní chuť na sladké jsou také příznakem hormonální nerovnováhy, kterou způsobuje hypotyreóza. Jde o stav, kdy jsou žlázy hypoaktivní, a tedy pracují pomaleji, než je obvyklé.  Touha jíst sladké pokrmy může pramenit také z přepracování nadledvin anebo v důsledku zvýšení produkce hormonů adrenalinu a kortizolu.

Hormonální nerovnováha způsobuje i přetrvávající špatnou náladu, skleslost, podrážděnost, úzkosti a deprese. Znovu může být na vině štítná žláza, ale tentokrát nadprodukce jejích hormonů. Nespavost je rovněž důsledkem hormonální nerovnováhy. Často jí trpí ženy, které přichází menopauzou. Důvodem je silná hormonální aktivita.

Špatný spánek a zažívací obtíže

Nedostatek spánku může ovlivnit produkci deseti hormonů, které pak dále ovlivňují chuť k jídlu, plodnost, zdraví srdce a duševní zdraví. Pravidelným spánkem se udržuje hladina estrogenu. Jeho nedostatkem trpí zejména ženy při menopauze. U mužů vede ke zhoršení spánku zejména nedostatek testosteronu.

Nerovnováha hormonů gastrinu, secretrinu a cholecystokininu vede k zažívacím problémům. Tyto hormony totiž stimulují proces trávení a přeměňují jídlo na jednoduché molekuly, které se pak snadno vstřebávají do krevního oběhu. Pokud u sebe objevíte jeden nebo více z těchto příznaků, poraďte se se svým lékařem ohledně případné léčby. Vyzkoušet můžete i nápoj ze lžičky kurkumy, citronové šťávy, jedné okurky, celeru, velké mrkve a sklenice vody. Ingredience rozmixujte a pijte každý den.