Z generace na generaci se u nás předává tento recept na zavařované ředkvičky. Věřte, že v zimě přijdou vhod.

0
(0)

Dalibor , 21. 05. 2021

Také si v letních měsících rádi dopřejete výbornou snídani na terase? Vůni čerstvého chleba, namazaného máslem a posypaného pažitkou, si jistě všichni dokážeme vybavit i v zimě, ostatně není problém si jej připravit. A co teprve chléb se sýrem a ředkvičkami? S těmi je to už ale horší. Přestože je v některých obchodech seženete, jejich chuť je značně odlišná od chuti těch, které si vypěstujete na vlastní zahrádce. Jak tedy uchovat ředkvičky, aby vydržely co nejdéle?

Překvapivý způsob uchování zeleniny

Většinou jsme zvyklí všechny výpěstky ze zahrádky rovnou zkonzumovat, popřípadě je zamrazit. Když je přebytek rajčat, lze z nich vytvořit lahodné sugo, které můžeme zavařit a používat jako základ na pizzu. Okurky nakládačky si zavaříme a ostatní druhy zeleniny musíme zpracovat. Co když zkusíme zavařit i ředkvičky? Uchová se jejich chuť? Půjdou použít do salátu nebo na chléb? Ano! Jen do toho, v zimě si na nich jistě rádi pochutnáte. Budete potřebovat:

  • 4 kg ředkviček
  • 1 l vody
  • 2 lžíce soli
  • 40 g petrželky
  • 2 g bobkového listu
  • 2 sklenice jablečného octa
  • 10 kuliček celého pepře

Do zavařování zapojte i děti

Určitě vám přijdou vhod malí pomocníci, kteří budou rádi za každý důležitý úkol. Neobejde se bez nich počítání kuliček pepře a odvažování ostatních surovin. Přípravu jim klidně svěřte, výroby se ale raději chopte sami. V 1 litru vody svařte jablečný ocet, pepř, sůl a bobkový list. Mezitím si umyjte a nakrájejte ředkvičky a nasekejte petrželku. Naskládejte je do sterilizovaných sklenic a zalijte lákem. Poté sklenice uzavřete, otočte víčkem dolů a zavažte ručníkem. Po vychladnutí skladujte v suchém sklepě nebo ve spíži. Takto zavařené ředkvičky si můžete vychutnat i jako přílohu k pečenému masu, nebo jen tak – samotné.