Moje žena se mnou nechce spát, ale tvrdí mi, že mě miluje. Co mám podle vás dělat?

6. 10. 2021

Postupem času v partnerském vztahu sexuální touha upadá. I když jsou romantické pocity stále silné a vzájemné, pokles libida může postihnout ženy i muže. Důvodů, proč ženy pociťují nedostatek touhy a odmítají sexuální styk se svým partnerem, může být mnoho. Pokud je vyloučeno, že na vině je zdravotní problém (například vedlejší účinky některých léků nebo hormonální změny), nejspíš je to důsledek několika psychologických faktorů.

Obraz těla se po porodu mění

Po porodu žena vidí, jak se její tělo mění. Přidávají se kila navíc a už si nepřipadá dostatečně přitažlivá. Pro ženy je proto nezbytné znovu získat své libido a překonat tuto nepříjemnost upřímným rozhovorem s partnerem nebo se sexuologem. Partner by v takovém případě měl být chápavý a pomoci jí obnovit ztracené sebevědomí.

U některých žen stojí za snížením libida užívání antikoncepčních pilulek. Je to proto, že hormony v těchto pilulkách mohou způsobovat různé reakce v závislosti na tělesné chemii. Stejně tak mohou nastat hormonální změny během těhotenství, objeví se nepohodlí, únava, tlak v podbřišku nebo časté nutkání k močení. Všechny tyto problémy samozřejmě znepříjemňují jakoukoliv intimitu, kterou se pár snaží vyvíjet.

Stres snižuje libido

Tlak v práci, vyčerpání z mateřství nebo rodinné problémy zvyšují stres a úzkost. I stres přitom může ovlivnit sexuální aktivitu páru. V takovém případě pomáhá vytvořit tu správnou atmosféru – připravit si společně dobrou večeři při svíčkách, obléknout si nové sexy prádlo nebo si dopřát bublinkovou koupel. Zároveň by měl partner své manželce co nejvíc pomáhat s domácími pracemi nebo jí nabídnout jemnou masáž.

Během menopauzy spousta žen trpí vaginální suchostí, která je důsledkem nedostatku estrogenu. Suchost způsobuje bolestivý a nepříjemný styk, proto není divu, když žena v takovém případě začne sex odmítat a vyhýbat se mu. Nespěchejte na sebe, prodlužte předehru na možné maximum a užívejte si vzájemné doteky.

Starost o rodinu na úkor intimity

Spousta žen na sebe také vyvíjí tlak, aby byly dokonalými matkami. Netolerují nedokonalost při výchově dětí a na roli matky se soustředí na úkor role partnerky. Pro všechny starosti začnou zanedbávat svého manžela nebo přítele a vztah začne stagnovat. Intimní styk je ale v partnerství důležitý a ženy by si na svého partnera měly vždy najít alespoň trochu času.

Frekvence intimních vztahů se v poslední době stala barometrem intimity páru. Partneři jsou „nuceni“ mít sex tak často, jak je to jen možné. Aby se ale sexuální touha mohla naplno projevit, je potřeba čas a odstup. Touha vytváří silné pocity. Pokud se partner stane až příliš předvídatelným a transparentním, touha začne upadat. Muž má potřebu lovit a žena cítí nutkání svádět a být žádoucí. Podle odborníků je potřeba obě tyto touhy naplnit, aby se zvýšilo vzrušení a aby se milostné vztahy v průběhu času udržely na podobné úrovni.

Co radí sexuolog?

Ztráta libida je jedním z největších problémů ženské sexuality a také jedním z prvních důvodů, proč se rozhodnou navštívit sexuologa. Sexuální terapeut Albert Barbaro vysvětluje, že existují způsoby, jak v partnerce znovu vzbudit touhu. Vyvozuje, že muž, který je sebevědomý a mužný, vypadá víc sexy, a to i když není svalnatý nebo vysoký. Mužům radí, aby vždy stáli zpříma se zvednutými rameny.

Pohlazení, stimulace erotogenních zón nebo používání hraček by mělo být součástí předehry, která v partnerce probudí touhu a smyslnost. Sexuální vzrušení u žen nestoupá tak rychle jako u mužů, zvláště když prochází menopauzou a vaginální lubrikace je pomalejší. Muž tedy musí věnovat dostatek času postupným vzrušováním své partnerky.

Žena se potřebuje cítit atraktivní

Existuje také spolehlivý způsob, jak v ženě oživit touhu, a to lichotkami a pohledy plnými toužení. Bude se cítit sexy a chtěná. Během sexuálního aktu se jí muž může zpříma podívat do očí a říct jí, že je krásná. Jelikož se žena snaží vždy zůstat koketní, chce být sváděná. Oba partneři by měli věnovat čas tomu, aby se udrželi v kondici a alespoň trochu pečovali o svůj vzhled.

Posledním, ale neméně důležitým bodem je komunikace. Nevyřčené problémy vyvolávají konfliktní situace. Žena, která odmítá sex, tím povzbuzuje muže, aby se ptal a zajímal se. Otázkami ohledně toho, zda je pro ženu stále atraktivní nebo zda si nenašla nějakého milence, dává najevo svůj zájem a to, že mu na vztahu stále záleží. Jen dobrá a upřímná komunikace může dát věci do pořádku. Ženy by se neměly bát vyjádřit své obavy a pochybnosti a také promluvit si o problémech, které způsobují nedostatek sexuální touhy.

Související články

Nejnovější recepty

Nejnovější návody