Nejste po porodu šťastná? Nejspíš trpíte baby blues nebo poporodní depresí

Narodilo se vám dítě a celý svět čeká, že budete plout na růžovém obláčku štěstí. Pokud se cítíte jinak, pravděpodobně vás trápí výčitky a bojíte se někomu svěřit. Během prvního týdne po porodu nastává u velkého procenta žen tzv. baby blues, které může přerůst v poporodní depresi. Problém je způsoben náhlými hormonálními a chemickými změnami, ke kterým dochází ve vašem těle po porodu, a je poměrně častý: udává se, že trápí 1 z 10 novopečených maminek. Jak si s tímto nezvaným hostem poradit?

Baby blues většinou trvá jen pár týdnů

Deprese po narození dítěte může být velmi znepokojující a matoucí: máte přece být šťastná! Hormonální mix ve vašem těle ale způsobuje úplně jiné pocity, například:

  • špatnou náladu,
  • přecitlivělost,
  • podrážděnost,
  • úzkost,
  •  

Všechny tyto příznaky jsou normální zejména během šestinedělí. První týdny s miminkem jsou náročné, nebojte si říci o pomoc. Ve většině případů baby blues odezní po pár týdnech.

Poporodní deprese může ohrozit život vás i vašeho dítěte

Postnatální deprese se obvykle vyskytuje 2 až 8 týdnů po porodu, i když někdy se objeví až rok po narození dítěte. Nejčastěji se projevuje skleslou náladou a depresivními stavy: nic vás nebaví, netěší, nezvládáte obvyklé povinnosti a nemáte zájem o miminko. Neléčená poporodní deprese vás může dokonce dohnat k extrémním řešením, pokusu o vraždu či sebevraždu. Pokud máte černé myšlenky, poproste o pomoc.

Nestyďte se požádat o pomocnou ruku, jde o vaše dítě

Pokud si myslíte, že máte postnatální depresi, nebojujte sami. Není to známka toho, že jste špatná matka nebo že nezvládáte své povinnosti. Poporodní deprese je nemoc, která musí být léčená, stejně jako kdybyste měla chřipku nebo zlomenou nohu. Promluvte si s někým, komu důvěřujete, například se svým partnerem, nebo požádejte svého lékaře, aby vás nasměroval na odborníka.

Jaké jsou možnosti léčby poporodní deprese?

Mírnější případy postnatální deprese lze léčit psychologickým poradenstvím. Závažnější případy často vyžadují užívání antidepresiv a návštěvy erudovaných odborníků. Pokud kojíte, nemusíte se bát, existují antidepresiva, která mohou užívat i kojící matky. Důležitým bodem v boji proti depresi je pomoc okolí s péčí o miminko i domácnost, abyste měla prostor na zotavení. Pokud nemůže pomoci váš partner nebo širší rodina, nestyďte se využít chůvu nebo paní na úklid, vaše zdraví je prioritou.

Související články

Nejnovější recepty

Nejnovější návody