Choroby očí, které neznáme, ale nevyplatí se je podceňovat.

0
(0)

Dalibor , 13. 11. 2020

Jak by asi vypadal náš život, kdybychom přestali vidět. A to ať v důsledku úrazu, nebo choroby. Občas každému z nás zaškube oční víčko, nebo se nám před očima mihne barevná skvrna. Jsou to jen zlomky času, a moc jim nevěnujeme pozornost. Pokud se však opakují, a intervaly mezi nimi jsou kratší a kratší, měli bychom zpozornět. Může se jednat o nějaké onemocnění, a je lepší se poradit s lékařem.

Nemoci, které jsou málo známé, ale můžeme jimi onemocnět

Mezi ně patří oční palpitace – chvění víček, které způsobuje mimo jiné nedostatek hořčíku, vápníku, nebo spasmofilie, a úzkosti. Podporuje ji také nedostatek spánku, stres, únava. Příčinou může být i nadměrná konzumace kofeinu. Dalším onemocněním očí je Blepharospasmus – tato choroba je charakterizována fokální dystonií, pohybovou poruchou nervového systému. Tato porucha se projevuje záškuby očních víček, které jsou nekontrolovatelné, a opakují se pravidelně. Může se jednat o křeče pouze v jednom oku, a postihujících jednu polovinu obličeje, nebo kolem obou očí. Mějte na paměti, že pokud se nezačnete léčit, příznaky se mohou zhoršovat, a pak dojde k uzavření víček natrvalo. Naštěstí existují způsoby, jak zmírnit příznaky. Je to cvičení, dále nošení brýlí při práci s počítačem a sledování televize, dále nám pomůže zívání, zpívání, a kupodivu i žvýkání, které posiluje svaly v obličeji.

Co je to CMT?

Dalším onemocněním je Charcot-Marie-Tooth nemoc, známá jako CMT. I když podle názvu to mnoha lidem nic neříká, jde o nemoc, která je celkem rozšířená, jen o svém onemocnění lidé nevědí. Ale i tak se v populaci vyskytuje.

Jaké jsou příznaky a možnosti léčby.

Toto onemocnění postihuje motorické nervové buňky, které přenášejí příkazy z mozku, a když nemoc neléčíme, nebo jdeme k lékaři pozdě, může zasáhnout motoriku celého těla. Postihuje hybnost rukou, nohou, později i celého těla, dýchacích svalů, a nakonec nemocný nemůže ani jíst. Ačkoli nebyla zjištěna žádná příčina, existují rizikové faktory, které se podílejí na vzniku této choroby. Může jít o dědičnost v rodině, dále vliv pesticidů, těžkých kovů v potravě, kouření, stres, a těžké fyzické trauma. Bohužel současná medicína neumí toto onemocnění úplně vyléčit, ale umí zmírnit průběh tak, že postižený pociťuje fyzicky zlepšení svého stavu.

Máme se tedy bát o své oči?

Ne to nemusíte. Je to stejné jako v případě jiných nemocí. Pravidelná prevence, dodržování několika zásad péče o naše oči, pestrá strava, dostatek spánku a odpočinku nám mohou být dobrými pomocníky v boji proti případnému onemocnění. Nejlepším pomocníkem je vitamín A, a ten je obsažený v potravinách oranžové barvy. Tedy v mrkvi, dýni. Určitě nikomu z nás neublíží, když si místo dortíku pochutná na salátu z mrkve, nebo dýňovém kompotu, či polévce. Chybu také neuděláte, když na pár minut odložíte počítač, vypnete televizi, a necháte svoje oči odpočinout. Vždyť dobře vidět po celý život za to stojí.