Až uvidíte, jak se vyrábějí gumový medvídci a bombóny, už nikdy více je nebudete jíst

0
(0)

Dalibor , 29. 10. 2019

Ach, to kouzlo dětství. Čas nekonečného objevování, bezstarostnosti a nikdy nekončící touze sníst celý obchod se sladkostmi.

Nyní, jak dospělí, již známe nebezpečí přílišné konzumace sladkostí – ať už je to riziko pro obvod našeho pasu nebo celkové zdraví.

Nicméně někdy se závan dětství v nás znovu probudí a pak tímto svůdným dobrotám nedokážeme odolat ani v současnosti.

Pokud se to týká i vás, tak vám ukážeme jedno video, které tento problém vyřeší za vás. Ve videu totiž zahlédnete, jak se uvedené bonbóny vyrábějí.

V případě, že tento druh sladkostí byl vámi oblíbený, případně jim stále je, pak se vám uvedené video bude zřejmě dívat těžko.

Možná máte i přítele vegetariána a ten vám už jednou vysvětlil, že tyto bonbóny se vyrábějí ze želatiny, která se získává zpracováním zvířecí kůže a kostí.

No znalost samotná nemusí stačit k tomu, abyste se jejich zřekli.

Šílený film belgické dokumentaristky

Naštěstí, belgická kameramanka Alina Kneepkensová se to rozhodla změnit.

Natočila hrůzostrašný dokumentární film, v němž podrobně a do detailů ukázala, jak se vyrábějí gumové medvídky, hadícy a jiné tvary želatinových bonbonů.

Dokumentaristka začíná svůj příběh v obráceném pořadí.

Nejprve ukazuje to, co všichni známe a máme rádi. Čili finální bonbóny předtím, než si je vložíme do úst a pochutnáme si na jejich výborné sladké chuti (jinak pocházející ze zpracovaného cukru).

Postupně, jak se příběh dále odvíjí, divák začíná odhalovat slavný zrod těchto „dobrot“.

Uvedený film je jen jeden ze série dokumentů odhalujících způsoby, kterými se vyrábějí naše potraviny.

Další zajímavý film je králík se švestkami (typické belgické jídlo) nebo černý pudink. Upozorňujeme, že ani jeden ze zmíněných dokumentů není pro lidi s citlivou povahou.

Veganské náhrady želatiny

Zde je nutné být férový a přiznat, že na trhu existují i veganské náhrady želatiny, a že některé bonbony jsou vyrobeny právě z ní.

Nejpopulárnějším substitutem živočišné želatiny je výtažek z řas, jako například agar.

Proto, pokud vás následující video nadobro neodradí od jedení gumových bonbónů, pak alespoň víte, že existují i jiné možnosti.

Video o výrobě gumových bonbónů

Takže nebudeme již dále příliš mnoho mluvit a pojďme se společně podívat na to, jak musí byt kvůli vašim oblíbeným sladkostem mučeny, stahovaná z kůže a pak uvařená zvířata, aby se z nich získala potřebná ingredience.

Šlachy, vazy a kosti se využívají také k výrobě jiných věcí, jako například kolových lahví či marshmallows.

Prohlédněte si toto video a rozhodněte se sami, zda budete schopni i nadále vložit do úst oblíbenou sladkost vašeho dětství:

Závěr

Jak uvádí autorka dokumentu na své stránce:

„Dostala jsem za úkol vytvořit pár audiovizuálních příběhů o tom, jak se ve skutečnosti vyrábějí některé potraviny. Viděla jsem do té doby na jedné straně jatka a průmyslové zpracování a na straně druhé domácí (atrisantskou) výrobu potravin.

Avšak tím, co mi opravdu otevřelo oči, byla až zjištění uvedená v dokumentu o výrobě gumových sladkostí. Želatina je bonbón, ale želatina se vyrábí z kůže prasat. Sladké, že? „

👍 Tento návod je užitečný