10 bylinek, které můžete pěstovat ve vodě celý rok

0
(0)

Dalibor , 13. 05. 2020

Mnozí z nás by rádi ve své domácnosti pěstovali rostlinky různých druhů, avšak nemáme k dispozici zahrádku. Nebo si chceme dopřát radost z pěstování i během zimního období v interiéru našeho bytu či domu.

Dnes vám představíme 10 nenáročných bylinek, kterým se výborně daří i v obyčejné vodě a bez půdy.

Stačí jim vytvořit vhodné podmínky a ony se nám odvděčí svou krásou či vůní.

Co potřebujeme?

Vodu – vyhněte se používání příliš chlorované vody, která rostlinkám neprospívá. Je lepší vodu před použitím nechat odstát během noci a nejideálnější je použít vodu dešťovou.

Nádoby – zcela postačí misky nebo sklenice. Kolem poháru můžete ovinout například novinový papír, aby byly kořeny v tmavém prostředí.

Odřezky – některé je lepší sehnat již čerstvě z jara, jiné během léta, některé dokonce na podzim.

Některé potřebují okamžitě umístit do vody, jiné co-to vydrží lze transportovat bez dalších opatření. Odřezky a jejich vlastnosti se různí, proto si pozorně přečtěte instrukce níže.

10 nenáročných rostlinek

1) Máta peprná – Velmi oblíbená nejen v lékařství, ale i v potravinářství. A to především proto, že obsahuje hodně mentolu. Ten je mimochodem extrémně těkavý a proto tato rostlinka příjemně rozvoní celý byt. Pěstování máty peprné ve vodě je jednoduché; stačí dát čerstvé řízky do vody a nechat rostlinku, aby se chytla.

2) Máta kadeřavá – Další odrůda máty. Ve skutečnosti je máta peprná hybrid vyšlechtěný z máty kadeřavé a vodní máty.

3) Oregano – Tato pálivá bylina stojí za pěstování v interiéru, protože její lístky můžete využít k ochucení téměř veškeré zeleniny. Vezměte čerstvé řízky a vložte je do vody. Jakmile rostlina zapustí kořeny, začne i rychle růst.

4) Bazalka – Bazalka zbožňuje teplo vaší kuchyně a bude v ní růst tak dlouho, dokud bude mít k dispozici dostatek světla. Odřezky si udělejte kdykoliv předtím, než rostlinka začne kvést. Mimochodem, pěstování řízků ve vodě je ideálním způsobem, jak si uchovat bazalku i během zimy.

5) Šalvěj – Malé řízky dejte zakořenit do vody už na jaře, stačit bude i velmi malé množství řízků. Rostlinku pak udržujte na dobře prosvětleném a provzdušněném místě, protože rostlinka je náchylná na plísně.

6) Stévie – Tuto sladkou rostlinu je dobré mít v domě a používat ji na slazení čajů, kávy a různých jiných nápojů. Vezměte odřezky aktivně rostoucích měkkých větví a umístěte je do vody. Poskytněte jim teplé místo a množství světla – tam je tato exotická rostlina nejšťastnější.

7) Meduňka – Tato bylina je vítaným osvěžením v každé domácnosti, a to zejména v zimě. Listy jsou skvělé pro přípravu čaje. Vezměte odřezky na jaře nebo na podzim. Udržujte nádoby na teplém místě, které je dostatečně prosvětlené nepřímým světlem. Může trvat až 3-4 týdny, než meduňka zapustí kořeny. Vodu udržujte čistou a pravidelně ji vyměňujte.

8) Estragon – Odřezky si udělejte už na začátku jara. Podzimní odřezky jsou také fajn, ale zapuštění kořenů bude trvat déle. Udržujte odřezky na teplém místě, které bude jasně prosvětlené.

9) Tymián – Potřebujete čerstvé řízky z ještě zelené rostliny. Staré odřezky, které jsou již pevné a hnědé nemusí zapustit kořeny. Nejlepší čas na získání řízků je v polovině jara a během časného léta, než rostlina začne kvést.

Tenké stonky tymiánu však rychle uschnou, proto je do vody dejte okamžitě po odříznutí.

10) Rozmarýn – Na polovinu zdřevěnělé odřezky rozmarýnu sice déle zapouštějí kořeny, ale jarní řízky by měly kořenit rychleji. Tak či onak to stojí za námahu, protože rozmarýnu se výborně daří a potřebuje jen slunné místo.